Jepni vlerësimin tuaj

Instituti i Trajnimeve dhe Karrieres

ITK Blog

Error
  • JUser: :_load: Unable to load user with ID: 44

Si ndikojnë lojra elektronike në mendjen tonë

20 Maj 2013 Nga ITK Blog
Vlereso artikullin
(10 vota)
Call of Duty

Po te shikojme “Call of Duty” jot e gjithe studentet-nxenesit e perceptojme vetem si argetim, realisht nderkohe qe edhe argetohesh fiton edhe disa cilesi.

Lojrat kompjuterike aftesojne mendjen. A ka menyre me te mire se sa te qetesohesh/shplodhesh dhe te argetohesh ne te njejten kohe per pak ore duke kryer misione te ndryshme. Nje pjese e studenteve dalin per shetitje, nje pjese e tyre per nje kafe pork a shume nga ata qe preferojne te shpenzojne kohen e lire me lojra elektronike.

Ne nje loje si “Call of Duty” kemi rreth 33.6 milion lojtare nga e gjithe bote cka do te thote se nje numer shume I madh gjen qetesi dhe shplodhje ne lojrat elektronike. Une vete e pranoj se ne kohen kur isha student gjate kohes qe nuk studioja, flija ose ushqehesha do isha duke bere nje loje online. Por a mund te them qe ky “shpenzim kohe” me ka ndihmuar per dicka?

Nje studim I kryer ne vitin 2010 ka nxjerre si rezultat se at ate rinje qe luajne lojra elektroni te dhunshme si “Call of Duty” ulin nivelin e depresionit dhe ndjenjes se armiqesise qe mund te kene ne vetvete duke e shfryre ate ne lojrat elektronike. Dhe ata kane pohuar gjithashtu se ky efekte eshte mjaft I njohur per keta lojtare. Dhe ne fakt eshte, edhe une sa here kam lujajtur e kam ndjere efektin ne vahzdimesi!

Rreth nje ore loje gjithmone me ka ndihmuar qe tu rikthehem studimeve dhe punes me nje fokus dhe perqendrim me te ri, I gatshem te arrij rezultatet e duhura me ato detyra qe kisha per te perfunduar.

Gjithashtu edhe lojra te elektronike si puzzle, tetris gjithmone me kane ndihmuar qe mbasi te kem luajtur per pak kohe te kem mundesine te perqendrohem dhe te jem I qete dhe I fokusuar ne studime.

Universiteti i Rochester në SHBA ka bere nje studim dhe ka pohuar se te luash per pak ore ne dite ne lojra elektronike na ndihmon te fokusohemi ne detaje dhe gjithashtu gjate proceseve te mesimit dhe shkrimit te kapim shume me shpejt gabime te vogla ortografike qe mund te bejme gjate shkrimit te nje eseje ose qe ka bere dikush tjeter.

Pervec kesaj ide e mire eshte qe edhe shpesh keto lojra te luhen edhe me pjese marres te tjere ose me miq tuaj te pranishem. Kjo lloj loje ne grup na ndihmon qe te perfitojme edhe disa cilesi qe neser kur te plotesoni nje CV ai qe e lexon do te kenaqet ne qofte se i keni perfshire te cilat jane: puna ne grup, komunikimi, manaxhimi, te menduarit kritik, marrja e vendimeve nen presion etj.

Kam pyetur edhe miqte e mi me te cilet shpesh here kam luajtur ne grup ose online se cfare mendojne per lojrat elektronike dhe a ndihmojne ato ne zhvillimin akademik te njeriut dhe mora keto pergjigje: “do te doja te mos kisha luajtur ndonjehere” ose “une kam filluar nje kur per programin qe te bej nje loje timen” dhe si permbledhje e ketyre pergjigjeve dhe atyre te tjerave qe spo i shkruaj do te thoja nje fjale te vetme-ARRATISJE.

Pra ne qofte se po kerkoni nje arratisje te vogel nga axhenda dhe orari i ngjeshur per te rifreskuar mendjen mos shkoni shume larg, merrni PSP, XBOX-in ose PC tuaj.

Lexuar 5461 here Modifikuar ne Shtune, 06 Korrik 2013 10:05

Na Kontaktoni

  • Mobile: +355 (0) 69 61 62 321
  • Telefon: +355 (0) 44 53 61 34

Jemi Social

Jemi në Rrjetet Sociale. Na ndiqni dhe mbani kontakt të vazhdueshëm me ne për lajmërimet dhe ofertat tona më të fundit.
You are here: Fillmi Rreth ITK Blogu Si ndikojnë lojra elektronike në mendjen tonë