Jepni vlerësimin tuaj

Instituti i Trajnimeve dhe Karrieres

ITK Blog

Error
  • JUser: :_load: Unable to load user with ID: 45

Si të zgjedhim një Universitet

20 Maj 2013 Nga ITK Blog
Vlereso artikullin
(3 vota)
Si te zgjedhim nje universitet

Eshte shume e veshtire te rimarrim ate qe paguajme kur blejme nje sherbim apo produkt te shtrenje sic eshte edhe shkollimi ne nje Universitet privat apo publik. Ne disa raste ka shume mundesi qe ne te marrim ne kembim edhe me shume se sa paguajme. Por ndodh qe edhe most e marrim asgje ne kembim me ate cka kemi paguar per ndjekjen e studimeve.

Ne Shqiperi cmimet e Universitetve publike fillojne nga 70 000 leke ne vit dhe ne private arrijne edhe deri 5000 – 6000 euro viti shume kjo qe me nivelin e pagave ne Shqiperi do te duhet me shume se 1 vit pune per te rimarre keto para ndaj dhe duhet pasur shume kujdes kur bejme zgjedhjen tone ose kur prinderit e bejne ate per femijet.

Te zgjedhesh nje Universitet eshte njelloj sikur te zgjedhesh nje shishe vere. Nga nje here zgjedhja e asaj me te shtrejtes dhe me nje etikete te zbukuruar nuk do te japi shijen qe prisje.

Une nuk mendoj se shpezimi I nje shume te madhe per nje Universitet me emer per veten tuaj ose femijen tuaj eshte gjithmone zgjedhja e duhur qe do ti vije ne ndihme “konsumatorit te ketij produkti” ne kete rast studentit.

Zgjedhja e Universitetit duhet sigurisht te bazohet tek personalitetet akademike dhe praktika qe ata do te mund ti ofrojne femijes tuaj por dhe qe perputhen me qellimet e femijes Tuaj.

Shpesh zgjedhja dhe rezultati I marre mbas mbarimit te Universitet eshte dhe nje probabilitet rastesor dhe fat per dike, por kjo sigurisht ndodh rralle.

Ajo cka ju duhet te beni eshte: te shikoni neper internet, te beni kerkime dhe krahasime te te gjitha Universiteteve jo vetem atyre Shqipetare por edhe atyre neper bote qe cilesohen sit e suksesshem dhe te beni krahasim me ato Universitete qe ju ekonomikisht mund ti perballoni dhe te beni nje selksionim te atyre Universiteteve qe I perafrohen me shume nje Universiteti te huaj ose Shqiptare privat qe diktohet si cilesor me ato Universitet qe ju mund ti perballoni dhe keni piketuar sit e mundshem per ju ose femijen tuaj. Gjithashtu vizitoni kampuset e tyre dhe mbani shenime te nevojshme qe indikojne vlerat dhe mangesite e gjithesecilit dhe pastaj beni mundohuni te ndertoni nje grafik ku do te skualifikoni ato Universitet qe ne baze te te gjitha kerkimeve, vizitave dhe informacioneve te marra rezultojne se vlerat e tyre I mbulojne mangesite ose vlerat e tyre kane me shume rendesi se sa mangesite qe kane duke krijuar keshtu nje profil 3dimensional te atyre Universiteve qe ju keni zgjedhur sit e mundshem.

Gjithashtu ju mund te beni dy lloj vizitash ku sigurisht ajo e para do te jene e nje menyre te fshehte, pra te vizitoni kampuset e tyre pa shprehur interesin tuaj per tu rregjistruar ne nje universitet dhe ne nje vizite te dy ju mund te kerkoni nje takim me personat pergjegjes per te ju informuar ne ato universitete qe do te vizitoni dhe te shoqeroheni ne kampus dhe te beni krahasimin e gjykimit tuaj per ted y vizitat.

Mos harroni te merrni ne konsiderate cdo te njohur tuajin qe ka qene apo eshte student ne ato universitete qe ju I keni zgjedhur sit e mundshme dhe te listoni opinionet e tyre positive dhe negative.

KY INVESTIM QE JU DO TE BENI NE RAST SE JENI STUDENT PER VETE OSE NE RAST SE JENI PRIND PER FEMIJEN TUAJ ESHTE NJE INVESTIM NGA I CILI DUHET TE BAZOHET EDHE E ARDHMJA JUAJ/FEMIJES TUAJ NDAJ DHE KY BLOG DO TE TRAJTOHET ME GJATE NE DITET NE VAZHDIM.

FALEMINDERIT, VAZHDONI TE NA NDIQNI…

Lexuar 2204 here Modifikuar ne Shtune, 06 Korrik 2013 09:58

Na Kontaktoni

  • Mobile: +355 (0) 69 61 62 321
  • Telefon: +355 (0) 44 53 61 34

Jemi Social

Jemi në Rrjetet Sociale. Na ndiqni dhe mbani kontakt të vazhdueshëm me ne për lajmërimet dhe ofertat tona më të fundit.
You are here: Fillmi Rreth ITK Blogu Si të zgjedhim një Universitet