Jepni vlerësimin tuaj

Instituti i Trajnimeve dhe Karrieres

ITK Blog

20 Udhëzime për Menaxhimin e Kohës

20 Dhjetor 2013 Nga ITK Blog
Vlereso artikullin
(10 vota)
 1. Shkruani gjërat që duhet të bëni
 2. Një gabim i shpeshtë është ideja se mund të mbani mend gjithcka, ndërkohë që vjen një pikë mbingarkese me informacion. Përdorni listën ditore për tu kujtuar vazhdimisht se çfare duhet bërë.
 3. I jepni prioritet listës ditore
 4. Duke iu dhënë prioritet detyrave shpenzoni më tepër kohë në gjërat që janë më të rëndësishme.
 5. Planifikoni javen
 6. Shpenzoni me teper kohe ne fillim te cdo jave per planifikimin e axhendes suaj. Duke shpenzuar me teper kohe ne kete drejtim do te rrisni produktivitetin dhe do te krijoni nje balance midis projekteve afatgjata dhe detyrave me urgjente. Ajo c’ka iu duhet jane 15-30 minuta te javes suaj per nje planifikim te tille.
20 Udhezime mbi menaxhimin e kohes
 1. Mbani me vete nje bllok shenimesh
 2. Nuk mund ta dini asnjehere se kur mund t’iu vije ne mendje nje ide e shkelqyer. Duke mbajtur me vete nje bllok shenimesh ju mund te fotografoni idete tuaja. Nese prisni shume per t’I shkruajtur mund t’i harroni.
 3. Mesohuni te thoni edhe JO
 4. Shume njerez mbingarkohen me pune pasi marrin persiper shume gjera; ata thone PO kur ne te vertete duhet te thone JO. Mesohuni t’iu thoni Jo gjerave qe kane shume pak prioritet dhe mbusheni kohen tuaj me gjera me te rendesishme.
 5. Mendohuni para se te veproni
 6. Sa here keni thene PO dhe me pas jeni penduar? Perpara se te merrni dicka persiper, ndaluni dhe mendoni para se te jepni nje pergjigje. Kjo do t’iu ndaloje te merrni persiper me teper se sa keni mundesi.
 7. Permiresoni vazhdimisht veten tuaj
 8. Lini kohe ne axhenden tuaj per te mesuar gjera te reja dhe u zhvilluar ne drejtime te ndryshme. P.sh. mund te merrni pjese ne nje trajnim, lexoni nje liber etj. Duke permiresuar njohurite dhe aftesite tuaja rrisni vlerat qe mund te keni. Kjo do t’iu ndihmoje ne zhvillimin e karrieres, pavaresise financiare dhe aftesive drejtuese.
 9. Mendoni nga cfare jeni duke hequr dore per te bere detyrat e perditshme
 10. Eshte ide shume e mire te vleresoni here pas here se sip o e shpenzoni kohen tuaj. Ne disa raste eshte me mire te ndaloni se kryeri dicka qe nuk iu nevojitet me dhe shpenzoni me teper kohe drejt dickaje qe ka me teper vlere. Konsiderojeni se po hiqni dore ne menyre qe te vazhdoni te beni ate qe keni filluar.
 11. Perdorni nje sistem menaxhimi te kohes
Nje sistem menaxhimi i kohes eshte si nje ngjites qe bashkon cdo element te punese tuaj se bashku. Ai mund te permbaje keto elemente dhe jo vetem:
 • Organizim dhe prioritet te detyrave.
 • Specifike ne ato qe beni.
 • Kohe per pushim.
 • Planifikim per te paplanifikuaren.
 • Qellime realiste.
 • Fleksibilitet. Skurajtur ne kalendar me nje laps…PSE?
 1. Identifikoni “elementet e keqija”
 2. Beni nje liste te gjerave qe poi u “vjedhin” kohen, sabotojne qellimet tuaja dhe bllokojne suksesin. Pasi ta beni kete punoni sistematikisht per t’i eleminuar nga puna juaj. Mbani mend, se menyra me e mire per t’i fshire keta elemente eshte zevendesimi me elemente qe iu cojne drejt suksesit.
 3. Mos beni punen e te tjereve
 4. E keni zakon te beni punen e te tjereve sepse/ose keni nje mentalitet “heroi”? Duke pere kete gje harrxhoni kohen tuaj. Me mire fokusohuni ne projektet dhe qellimet tuaja, mesohuni te delegoni ne menyre eficente dhe mesoni te tjeret si te bejne punen e tyre.
 5. Mbani nje ditar qellimesh
 6. Programini kohe per te vleresuar qellimet qe i keni vene vetes. Filloni nje ditar dhe shkruani progresin qe keni bere me cdo qellim. Rishikoni kete ditar cdo jave per te pare nese jeni ne rrugen e duhur. Mbajtja e nje ditari ne kompjuter nuk ka qene kurre me e lehte!
 7. Mos u beni nje perfeksionist
 8. Disa detyra nuk kerkojne angazhim maksimal. Qe te dergoni nje e-mail tek nje koleg nuk kernon me teper se disa minuta. Mesohuni te dalloni midis detyrave qe duhen bere shkelqyer dhe detyrave qe vetem duhen bere.
 9. Kujdes nga detyrat rutine
 10. Kur keni perpara listen e detyrave mos u shperqendroni nga gjerat rutine si organizimi i dosjeve, e cila mund te prese derisa te mbarojne detyrat e nje prioriteti me te madh, por jo te harrohet.
 11. Shmangini “Pengesen e eficenses”
 12. Te qenurit eficent nuk do te thote te jesh produktiv. Mos beni dicka qe ju e beni ne menyre shume eficente nese nuk eshte e nevojshme te behet. Vetem se jeni i zene dhe po beni dicka nuk do te thote se po arrini dicka signifikante.
 13. Utilizoni “Dembelizmin produktiv”
 14. “Dembelizmi” nuk eshte dicka e keqe nese e perdorni per te vonuar nje pune qe nuk ka shume prioritet dhe ndoshta nuk eshte e nevojshme te behet menjehere. Prisni derisa dicka behet e rendesishme ne ate pike qe ka nevoje per vemendjen tuaj.
 15. Pyesni
 16. Duke pyetur jeni efektiv per te kontrolluar nese po beni ate qe duhet. Nese nuk jeni i sigurt se cfare duhet bere me vone pyesni veten “ Cila eshte gjeja me e vlefshme qe kerkon kohen time ne keto caste?”
 17. Aplikoni rregullin 80/20
 18. Rregulli 80/20 thote qe 20% e deryrave tuaja zene 80% te vleres ne listen e detyrave qe duhet te beni. Disa detyra kane nje nje “perfitim” me te madh te investimit te kohes dhe energjise tuaj sesa te tjerat. Perdorni prioritetin per te identifikuar dhe fokusuar kohen tuaj ne keto detyra me fitimprurese.
 19. Evitoni te beni gjithmone me shume
 20. Ndonese eshte mire te balancosh projektet afatgjata me detyrat urgjente nuk mund ta vazhdoni kete ne pafundesi. Nese harxhoni kohe dhe energji ne shume projekte te ndryshme nuk do te beni ndonje progres te dukshem ne asnjerin prej tyre. Menaxhimi i mire i kohes shpesh here kerkon te fokusosh kohen ne me pak objektiva.
 21. Perdorni “Ciklin e energjise”
 22. Ne te gjithe kemi kohe te dites qe ndihemi productive dhe kohe qe ndihemi te plogesht. Perdorni keto levizje te energjise lart e poshte ne avantazhin tuaj. Kryeni detyra te veshtira dhe komplekse gjate “ciklit te energjise” ne diten tuaj dhe beni detyrat rutine dhe me te lehta gjate “ciklit te plogeshtise”.

Dita juaj është 24 orë, por nëse përdoret me zgjuarsi mund të jetë edhe më e gjatë. Suksese!

Lexuar 2401 here Modifikuar ne Premte, 20 Dhjetor 2013 16:25

Na Kontaktoni

 • Mobile: +355 (0) 69 61 62 321
 • Telefon: +355 (0) 44 53 61 34

Jemi Social

Jemi në Rrjetet Sociale. Na ndiqni dhe mbani kontakt të vazhdueshëm me ne për lajmërimet dhe ofertat tona më të fundit.
You are here: Fillmi Rreth ITK Blogu 20 Udhëzime për Menaxhimin e Kohës